HAFTANIN SORUSU 8 – CEVAP

Yanıt C: Leyla eşyaları üç kez değiştirir. İlk geçişten sonra çantalar şöyle görünür:

Sorudaki Enformatik Kavramı

Permütasyon, nesnelerin belirli bir sırada düzenlenmesidir. Nesneleri farklı bir sırayla düzenlemek, farklı bir permütasyon oluşturur. Yani aynı nesne grubu birçok permütasyona sahip olabilir. Bu görevin başlangıcında, Lila’nın eşyaları permütasyonda: mermer-mücevher-kağıt. Görevin sonunda, aynı öğeler farklı bir permütasyonda: kağıt-mücevher-mermer.
Üç nesne verildiğinde, kaç farklı permütasyon var?
Permütasyonlar sıralama ile ilgilidir. Sıralanmış bir liste, o listenin olası birçok permütasyonundan yalnızca biridir. Sıralama, bilgisayar bilimlerinde yaygın bir iştir. Örneğin, bir klasörü açtığınızda dosyalar genellikle ada veya tarihe göre sıralanır.
Birçok farklı sıralama algoritması veya sıralama tekniği geliştirilmiştir. Tüm sıralama algoritmaları aynı permütasyonla (sıralanmamış liste) başlar ve hepsi aynı permütasyonla (sıralı liste) biter. Fark, sıralama işlemi sırasında olan şeydir. Liste diğer birçok permütasyondan geçecektir, ancak bunların tam olarak hangi permütasyonlar, hangi sıralama algoritmasının kullanıldığına bağlıdır.
İşte denenecek bir şey. Küçük bir öğe listesi toplayın ve her seferinde bir adım boyutuna göre sıralayın. Hangi permütasyonları yaratıyorsunuz?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.