6.SINIF – Papağanı Uçuralım

Scratch programını açtıktan sonra ilk olarak kullanacağımız arka planı ve karakterleri eklemeliyiz.

 

Yukarıda resimde görülen alanda kırmızı yuvarlak içine aldığım butonları kullanarak istediğiniz bir arka plan resmi seçin daha sonra diğer butonu kullanarak animasyonda kullanmak istediğiniz karakteri ekleyin. Kedi karakteri varsayılan olarak gelmektedir. Bu karakteri kullanmak istemiyorsanız üzerinde sağ tıklayarak sil seçeneğini seçiniz.

Ben rastgele bir manzara resmi ve uçurmak için papağan karakteri ekleyeceğim.

 

Karakterimizi ekledikten sonra kostümlerini eklememiz gerekiyor. Bunun için Kostümler sekmesine tıkladıktan sonra İçeri Aktar diyerek kostümleri ekleyeceğiz.

 

Animasyonumuzun dizayn kısmını bitirdik. Can alıcı noktaya geldik. Dersimiz için asıl önemli nokta şuandan itibaren başlamaktadır. Karakterlere gerekli kodları ekleyerek onları animasyona çevireceğiz. İlk kodumuzu ekleyelim.

Bunun için kuklalar bölümünden eklediğiniz karaktere tıklıyorum ve onu seçili hale getiriyorum.  

 

Daha anlaşılır olabilmesi için kodlarımı iki ayrı alanda oluşturdum. İlk olarak YEŞİL BAYRAK TIKLANINCA kodunu ekledik. Bu sayede yeşil bayrağa basılır basılmaz animasyonumuz başlayacak ve altına yazdığımız kodları gerçekleştirecek.

Birinci kod dizininde papağanımızın sürekli 5 adım gitmesi için gerekli kodları ekledik. Burada bulunan kenara geldiysen sek kodu sayesinde papağanımız ekran dışına çıkmadan sürekli pencere içinde dönecektir.

Bu kodlar papağanı hareket ettirmek için yeterli fakat sadece hareket etmesi uçurabildiğimiz anlamına gelmiyor. Daha güzel bir görüntü oluşturabilmek için kanatlarını çırpma efekti eklemeliyiz. Bunun için ikinci kod dizini ekliyorum.

Papağanımızın iki adet kılığı bulunmakta PARROT-A ve PARROT-B. Bu kılıklar arasında sürekli geçiş yapmasını istiyorum. Geçişleri gözle görebilmem için ise aralarına 0.5 saniye bekle ekliyorum. Aslında sonraki kılık kodunu ekleyebilirdim ama kukla kılıklarının nerede olduğunu gösterebilmek ve aşinalık oluşturabilmek için bu kodları kullandım.

Papağanımızın ters dönmemesi için Sola-Sağa Dönebilsin düğmesine tıklamamız gerekiyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.