6.SINIF – Adını Canlandır

Scratch programını açtıktan sonra ilk olarak kullanacağımız arkaplanı ve karakterleri eklemeliyiz. Ben animasyonda kendi ismimi yazacağım için ona uygun karakterleri ekledim. Siz kendi adınıza uygun karakterleri eklemelisiniz.

 

 

 

 

 

Yukarıda resimde görülen alanda kırmızı yuvarlak içine aldığım butonları kullanarak istediğiniz bir arka plan resmi seçin daha sonra diğer butonu kullanarak isminizde yer alan harfleri ayrı ayrı karakter olarak ekleyiniz.

 

 

 

 

 

 

 

 

Karakterleri ekledikten sonra düzeni ayarlamak size kalmış. Ben yukarıdaki gibi yerleştirdim karakterleri. Sizde harfleri sürükle bırak yöntemi ile istediğiniz gibi yerleştirebilirsiniz. Benim ismim sahneye tam sığdı büyütme küçültme gibi işlemleri yapmadım. Sizin isminiz sığmaz ise veya çok fazla boşluk kalırsa harfleri büyültüp küçültebilirsiniz.

Animasyonumuzun dizayn kısmını bitirdik. Can alıcı noktaya geldik. Dersimiz için asıl önemli nokta şuandan itibaren başlamaktadır. Karakterlere gerekli kodları ekleyerek onları animasyona çevireceğiz. İlk kodumuzu ekleyelim.

Bunun için “E” Harfine tıklıyorum ve onu seçili hale getiriyorum. Sahnenin sağ tarafında bulunan kodları kullanarak sırasıyla tüm harfler için aşağıdaki kodları ekliyorum.

Yukarıda gördüğünüz gibi kodlar birbirine çok benziyor sadece saniyeler farklı.

1 Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.