HAFTANIN SORUSU 1 – CEVAP

Doğru Yanıt
C

Sorunun Çözümü
Sao’nun çantasında tabloda gösterildiği gibi 4 tane birinci tip (yeşil/sarı), 2 tane ikinci tip (kırmızı/mavi) madeni para, 1 tane üçüncü tip (turuncu) madeni para ve 1 tane dördüncü tip (mor) madeni para olmak üzere 4 farklı madeni para türü bulunmaktadır.

Yanıt A doğru değil çünkü A yanıtına göre 3 yeşil/sarı madeni para var ama Sao’nun çantasında 4 ye-şil/sarı madeni para var.
Yanıt B doğru değil çünkü B yanıtına göre 2 turuncu madeni para var ama Sao’nun çantasında sadece 1 turuncu madeni para var.
Yanıt C doğrudur çünkü her tür madeni paranın doğru sayısına sahiptir.
Yanıt D doğru değil çünkü D yanıtına göre 2 yeşil/sarı madeni para var ama Sao’nun çantasında 4 ye-şil/sarı madeni para var.

Sorudaki Enformatik Kavramı
Dünyanın bazı bilgilerinin (hikayeler, konuşmalar, mesajlar, alışveriş listeleri) farklı uzunlukları ve farklı sıralamaları olabilir (yapılandırılmamış bilgi olarak adlandırılır). Bilgisayar bilimcileri, bilgiyi işlerken ge-nellikle bir şeyler için bir yapı icat etmek zorundadır. Bazen belirli özelliklerin göz ardı edilmesi ve farklı görünen şeylerin eşdeğer olarak ele alınması gerekir. Bu bir soyutlama örneğidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.