5.SINIF – 1.Hafta – Etkili Bir Sunu Oluşturmak İçin İpuçları

İpucu Ayrıntılar
Slaytların sayısını en aza indirin. Mesajı net olarak vermek ve dinleyicilerinizin dikkatini ve ilgisini korumak için sununuzdaki slaytların sayısını en az düzeyde tutun.
Dinleyicilerinizin uzaktan okuyabileceği bir yazı tipi stili seçin. Helvetica veya Arial gibi en uygun yazı tipinin seçilmesi, mesajınızı karşınızdaki kişiye aktarmaya yardımcı olur. Arial Narrow gibi dar yazı tiplerini ve Times gibi kenarları süslü yazı tiplerini kullanmaktan kaçının.
Dinleyicilerinizin uzaktan okuyabileceği bir yazı tipi boyutu seçin. Doğru yazı tipi boyutunun seçilmesi mesajınızı karşınızdaki kişiye aktarmaya yardımcı olur.

Madde işaretleri veya kısa cümleler kullanarak metninizin basit olmasını sağlayın. Madde işaretleri veya kısa cümleler kullanın ve metin kaydırma kullanmaksızın her maddeyi tek bir satırla sınırlamaya çalışın.

Dinleyicilerinizin, ekranı okumaktan çok bilgilerinizi sunuşunuza kulak vermesini istersiniz.

Bazı projektörler slaytların kenarlarını kırpar ve bu nedenle, uzun cümleler kesilebilir.

Vermek istediğiniz mesajı iletmeye yardımcı olması için resim kullanın. Anlatımınıza yardımcı olması için grafikler kullanın. Ancak, slayda çok fazla grafik ekleyerek dinleyicilerinizi bunaltmayın.
Slayt arka planlarının zarif görünmesini ve tutarlı olmasını sağlayın. Çekici ve tutarlı bir şablon veya tema seçin; ancak çok çarpıcı olmasın. Arka plan veya tasarımın mesajınızın değerini azaltmasını istemezsiniz.
Arka plan rengiyle metin rengi arasında yüksek karşıtlık kullanın. Temalar, açık renkli arka plan ile koyu renkli metin veya koyu renkli arka plan ile açık renkli metin arasındaki karşıtlığı otomatik olarak ayarlar.
Yazım ve dil bilgisini denetleyin. Dinleyicinizin saygısını kazanmak ve bu saygıyı korumak için, sununuzda her zaman yazım ve dilbilgisini denetleyin.

Kaynak: https://support.office.com/tr-tr/article/Etkili-bir-sunu-olu%C5%9Fturmak-ve-sunmak-i%C3%A7in-ipu%C3%A7lar%C4%B1-f43156b0-20d2-4c51-8345-0c337cefb88b

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.