5.SINIF – 6.Hafta – Verilerim Nerede Ders Notları

 

 

 

 

 

 

 

 

Cihazlarımızda bulunan veriler dijital bir yapıya sahiptirler ve cihazın bu verileri algılayabilmesi için “Bit” (Binary Digit) adı verilen 1 ya da 0 değerlerini alarak bellekte yer kaplarlar.

Klavyeden yazılan her harf, rakam, sembol hafızada 1 byte yer kaplar.

Temel Depolama Birimlerinin Kapasiteleri

Disket

1,44 MB veri saklayabilirler. Ancak sakladıkları bilgi miktarının az olması ve çabuk bozulmaları nedeniyle günümüzde kullanılmamaktadır.

CD-ROM ve DVD-ROM

CD-ROM’lar genellikle 700 MB, DVD-ROM’lar ise 4,7 GB veya 9,6 GB veri depolayabilirler.

 

Hafıza Kartları

Hafıza kartları genellikle mobil cihazlar için kullanılmaktadır. Kapasiteleri 4GB ve 512 GB arasında değişebilir.

 

Taşınabilir Bellek

Kapasiteleri 8 GB ile 1 TB arasında değişmektedir.

Sabit Disk

Sabit diskler bilgisayar kasasının içinde bulunan kalıcı depolama birimidir. 10 TB a kadar kapasiteleri arttırılabilir. Günümüzde taşınabilir sabit diskler de bulunmaktadır.

Bilgisayarda Görseller Nasıl Saklanır?

Görseller aslında çok küçük noktalardan oluşur. Bu noktalara pixel diyoruz. Görüntüyü büyüttüğümüzde nasıl olduğunu daha iyi anlayabiliriz.

Görseller bilgisayarda nasıl saklanıyor

Boş ve dolu alanların belirlenmesi yöntemi ile. Her bir satırdaki boş ve dolu karelerin sayısı belirlenerek saklanır. Önce boş kare sayısı sonra dolu kare sayısı ve tekrar boş kare sayısı olmak üzere sırasıyla aynı işlem bir satırdaki tüm kareler için tekrarlanır. Daha sonra aynı işlem diğer satırlar için de aynı şekilde devam eder.

Yandaki a görseline ait kodlama incelendiğinde ilk satırda bir boş, üç dolu ve son olarak da bir boş kare bulunuyor. Bu kodlama 1, 3, 1 olarak ifade ediliyor. Daha sonra diğer satırlar için de aynı işlemin devam ettiğini görmekteyiz. Dördüncü satırdaki kodlama satırı diğerlerinden farklı gibi gelebilir. Aslında değil. Kodlamaya ilk boş kare sayısı belirtilerek başlandığından boş kare olmadığı için 0 yazıldığını görmekteyiz.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.