5.SINIF – PowerPoint ile Sunum Hazırlama – 3

Animasyon Ekleme – Düzenleme

Sunuların görselliğini artırmak, dinleyicinin dikkatini çekmek, daha akıcı ve anlaşılır olmasını sağlamak için efekt ve animasyon uygulanabilir. Bu efekt ve animasyonlar slayt geçisi ve özel animasyonlardır.

Bir nesneye animasyon eklemek için Animasyonlar sekmesinden Özel Animasyon seçeneği seçilir. Daha sonra çalışma sayfamızın sağ tarafında Özel Animasyon penceresi açılır.

 

Burada animasyon eklemek istediğimiz nesneyi seçtikten sonra Efekt Ekle açılır penceresinden istediğimiz animasyon tipi seçilir.

 

 

Animasyon metnine ve nesnelere genel bakış

Dört farklı türde animasyon efekti vardır:

  • Giriş efektleri, nesnenin yavaş yavaş solarak odağa gelmesini, slaydın kenarından uçarak girmesini veya atlaya atlaya görünüme girmesini sağlar.
  • Çıkış efektleri, nesnenin slayttan uçarak çıkmasını, görünümden kaybolmasını veya slayttan dönerek çıkmasını sağlar.
  • Vurgu efektleri, nesnenin boyutunun azalması veya artması, renk değiştirmesi veya kendi merkezinde dönmesi gibi efektleri içerir.
  • Hareket Yolları kullanarak, nesnenin yukarı veya aşağı, sola veya sağa ya da yıldız veya dairesel bir şekilde dönmesini sağlayabilirsiniz (diğer efektlerin yanı sıra). Ayrıca kendi hareket yolunuzu da çizebilirsiniz.

İstediğimiz animasyonu seçtikten sonra yandaki gibi animasyon ile ilgili ayarlamaları yapabileceğimiz seçenekler aktif olacaktır.

Buradan animasyonun ne zaman başlayacağı hızı gibi ayarlamaları istediğimiz gibi ayarlayabiliriz.

 

Animasyonun başlamasıyla ilgili seçenekleri değiştirmek için  Başlat listesini açın ve aşağıda açıklanan üç seçenekten birini seçin:

Animasyon efektini başlatmak için Seçim
Slayda tıkladığınızda Tıklandığında
Listede bir önceki animasyon efektiyle aynı zamanda. (Tek tıklama, bir veya birden çok animasyon efektini aynı anda başlatır.) Öncekiyle Birlikte
Listede bir önceki animasyon efekti biter bitmez. (Animasyon efektinin başlatılması için ek bir tıklama gerekmez.) Öncekinden Sonra

PowerPoint'te animasyonlar için başlatma seçenekleri

Daha fazla özellik için nesnenin isminin de yazılı olduğu açılır pencere tıklanır ve seçenekler açılır.

 

 

 

 

 

Animasyon efektini kaldırma

Madde işareti veya resim gibi bir nesneye animasyon eklediğinizde, nesnenin hemen solunda küçük bir numara gösterilir. Bu numara, bir animasyon efektinin varlığını ve geçerli slaytta bulunan animasyonların sırasındaki yerini gösterir.

Animasyonu kaldırmak için

  1. Kaldırmak istediğiniz animasyonun numarasını seçin.
  2. Klavyenizde Delete tuşuna basın.
  3. Veya üst tarafta bulunan Kaldır düğmesine basın.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.